Kad apēst brokastu batoniņu?
Apēdiet batoniņu brokastīs, 1 h 30 pirms slodzes vai skriešanas, taku skriešanas, riteņbraukšanas utt.Ja jūsu treniņš vai sacensības notiek pēcpusdienas vidū, droši apēdiet batoniņu kā uzkodu.
Dietologa izstrādāta recepte
Lai atbilstu sportistu un sporta entuziastu vajadzībām, recepte ir izstrādāta sadarbībā ar dietologu. Rezultāts ir 2 batoniņi, kas satur visu nepieciešamo, lai uzveiktu nogurumu izturības treniņu laikā. Papildu bonuss — mēs vēlējāmies apvienot efektivitāti un dabīgās sastāvdaļas. Mūsu batoniņā ir tikai dažas sastāvdaļas, lai maksimāli uzlabotu veiktspēju.
Vieglāk sagremojams, mazs pusdienu batoniņš
Gremošanai ir svarīga loma izturības treniņu laikā, īpaši jūsu ērtībai. Batoniņa tekstūra ir blīva, tāpēc to ir viegli sagremot. Paskaidrosim, kāpēc. Košļājot pārtiku, izdalās siekalas. Siekalas sablīvē pārtiku un satur fermentus, kas palīdz gremošanas procesā. Mūsu receptē pievienojām arī liofilizētus ananāsus, kas arī satur fermentus.
Ātra ekskursija pa mūsu piegādes ķēdi
Mūsu brokastu batoniņi ir ražoti Spānijā. Attiecībā uz izejvielām mēs izvēlējāmies tādas izejvielas, kas mums šķita kā vissaprātīgākie risinājumi, ņemot vērā ražošanas atrašanās vietas.
Kam ir domātas visas šīs sastāvdaļas?
- Medus, auzu pārslas bez lipekļa un rīsu sīrups enerģijai.
- Zirņu olbaltumvielas olbaltumvielu saturam.
- Kakao un šokolādes čipsi garšai.
(Šokolādes versija)
- Mandeles dēļ to lieliskās garšas un bagātīgajām olbaltumvielām un veselīgā tauku daudzuma.
- Liofilizēts ananāss, lai palīdzētu gremošanai.
- Magnijs, kā arī B6 un B12 vitamīni, lai cīnītos ar nogurumu.- C vitamīns ir antioksidants un B1 vitamīns nodrošina normālu enerģijas vielmaiņu.
Košļāšanas nozīmīgums
Atzīstiet, ka sacensību rītā ēšana var šķist vairāk kā darbs, nevis kā bauda (par to paldies, stresam). Paturiet prātā, ka brokastu batoniņš nav tik elastīgs kā augļu želeja, lai gan ir viegli košļājams. Zirņu olbaltumvielas (kas ir nedaudz kraukšķīgas) ne tikai uzlabo apetīti, bet arī veicina košļāšanu, kas aktivizē gremošanas enzīmus un ar tiem saistīto gremošanas procesu.
Izaicinājumu batoniņš — īsts izaicinājums izstrādes jomā.
Mums jāatzīst, ka mēs veicām ļoti daudz testu. Bet tas ir vajadzīgs, lai sasniegtu pilnību, vai jums tā nešķiet? ;)
Patiešām, brokastu batoniņa formātu radīja daudzie tehniskie ierobežojumi: 40 g, nevis 80 g, tātad 2 batoniņi pilnvērtīgām brokastīm.
Īsāk sakot, domājams, ka jūs esat sapratis, ka šis batoniņš ir “izaicinājumu batoniņš”, kā to apraksta Džuljeta, produktu izstrādātāja. Vai tas ir izaicinājums, kas paveikts ar izcilību? Par to jālemj jums!